W tym roku szkolnym Klub 4H zaproponował młodzieży z Zespołu Szkół Sportowych zajęcia proekologiczne w zupełnie nowej odsłonie.

Dąbrowskie Stowarzyszenie „Ziemia i My” przeprowadziło dla naszej młodzieży warsztaty na temat niskiej emisji w miastach „Smog – nasz miejski smok”. Zajęcia powstały w oparciu o Lokalny Program Rewitalizacji Dąbrowy Górniczej do roku 2020 i były finansowane przez Wydział Ekologii i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Dąbrowy Górniczej. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy I L. Uczniowie liceum uczestniczyli w grach dydaktycznych dotykających zagadnień bioróżnorodności oraz ekonomicznej wartościekosystemów. Projekt został zrealizowany przy współpracy WFOŚiGW w Katowicach. Zajęcia odbywały się w pracowni multimedialnej w bibliotece przy wykorzystaniu jej zasobów.

Dyskusja w języku angielskim pokazała, że nasza młodzież swobodnie i biegle posługuje się tym językiem w różnych dziedzinach życia. Zajęcia były przyjęte z dużym aplauzem. Toteż w poniedziałek 18 stycznia pani Grażyna i Janos kolejny raz gościli w naszej szkole.

Tym razem w pracowni ekologicznej prezentowali uczniom klas III L, S i P nowoczesne gry dydaktyczne poszerzające ich wiedzę ekologiczną i ekonomiczną. Zajęcia prowadzone po polsku i po angielsku, rozwijały nie tylko kwalifikacje językowe, niezbędne we współczesnym świecie, ale także umiejętności ekonomiczne i przedsiębiorcze. Celem tych warsztatów było uświadomienie młodzieży na czym polega rozwój zrównoważony, bioróżnorodność i jakie może mieć skutki zaburzenie równowagi w środowisku.

Na kolejnej godzinie nasi goście zostali zaproszeni przez grupę młodzieży II LS i nauczycieli języka angielskiego na prezentację i dyskusję o naszym kraju oraz na słodki poczęstunek.

Była to doskonała praktyczna lekcja językowa, ekologiczna i ekonomiczna, a więc ucząca młodzież umiejętności potrzebnych w życiu codziennym i zawodowym.

Dziękujemy pani Grażynie i Janosowi oraz uczniom gimnazjum i liceum   naszej szkoły.

Opiekunki Klubu 4H - Małgorzata Czapla i Anna Piwowar