„Stawiamy na rodzime” – Święto Drzewa w Urzędzie Miejskim

W ubiegłą środę Klub 4H wraz z członkami zespołu A’vista poprowadził kolejną Miejską Sesję Młodzieżową pod hasłem „Stawiamy nareceived 679941739166954 rodzime”. Spotkanie odbywa się co roku dzięki współpracy Klubu 4H z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Sesję otworzył I zastępca Prezydenta Miasta pan Damian Rutkowski. Każda szkoła otrzymała sadzonkę drzewa i budki dla ptaków, a przedszkolaki wzięły udział w  pokazie działania tomografu komputerowego do badania stanu zdrowia drzew.

received 404115027151866Tegoroczne wykłady i przedstawienia ekologiczne  miały na celu przypomnieć  rodzime gatunki drzew, które od wieków porastały tereny naszego kraju. Zniszczone przez działalność człowieka zostały zastąpione innymi obcymi formami, które nie zawsze przyjmowały się w danym środowisku. Leśnicy pracują nad tym , aby  przywrócić dawne gatunki drzew i krzewów naszym lasom i borom.

Uczestniczyliśmy w dwóch fantastycznych wykładach. Pani Ewa Walus z  Zespołu Parków Krajobrazowych woj. śląskiego  opowiadała o zagrożenia lasów w Parku Żywieckim, a prof. dr hab. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicachreceived 448734889330827 pan Piotr Skubała wytłumaczył nam, jaki ślad pozostawia współczesny człowiek na swojej planecie, w jaki sposób ją niszczy i jak może jej pomóc.

Sesję wzbogaciły występy małych przyjaciół z dąbrowskich przedszkoli nr 5 i nr 6 oraz wspaniałe pokazy młodych artystów z naszej szkoły. Szczególnie możemy wyróżnić  występ  Oli z klasy VIII LP, a także  wokalne popisy Amelii z V P, Mai z V L, Natalii z VI B oraz towarzyszącego im zespołu A’vista z klasy V A i I LL.

W Sali Sesyjnej fantastycznie zdebiutowały  dziewczęta prowadzące uroczystość  - Zuzia i Dominika z klasy VII B oraz Jagoda i Dominika z klasy VII SK. Zapewne jeszcze nie raz pojawią się one na uroczystościach i imprezach ekologicznych przygotowywanych przez nasz klub w szkole i w mieście.

received 467497020641304Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji i prowadzeniu sesji – młodzieży oraz pani Małgorzacie Borkowskiej- Chęcińskiej i pani Annie Dębskiej.

                                                                       Anna Piwowar, Małgorzata Czapla, Ewa Mazurek.