Klub 4H przypomina o obchodach Światowego Dnia ZiemizeroWaste

Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia.  Każdego roku w takie obchody angażowaliśmy się wraz z Wydziałem Ekologii Urzędu Miejskiego oraz wieloma stowarzyszeniami ekologicznymi i placówkami oświatowymi. W dąbrowskim PKZ obchodziliśmy to święto radośnie i wesoło.
Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ - U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi.

W momencie kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju. Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca. Później w 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku.

Dlatego dziś Klub 4H zachęca was do obejrzenia krótkiej a wymownej prezentacji o nasze Ziemi oraz plakatów dotyczących zmian klimatycznych na Ziemi oraz naszych zachowań sprzyjających ratowaniu naszej przyrody.

Coraz popularniejsza staje się także w życiu ludzi idea Zero Waste, co dokładnie znaczy „zero odpadów”, „zero marnowania”.Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska.

Idea deklaruje stworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym używa się zasobów, zamiast tworzyć odpady.

Zero Waste to ochrona wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów, bez ich spalania, bez zrzutów do ziemi, wody lub powietrza, które zagrażają środowisku lub zdrowiu ludzkiemu.

Zachęcamy Was do obejrzenia, dyskusji i własnych przemyśleń.

Wszystkiego dobrego dla naszej Ziemi życzy Klub 4H.

dzienziemi3

plakatdzienziemi