„Wody to nie śmietnik” - Klub 4H na Pogorii IVklub4h

W piątek 21 października na Pogorii IV odbyła się kolejna edycja kampanii społecznej Wód Polskich. Ma ona zwrócić uwagę na problemy naszych zbiorników wodnych zanieczyszczonych ogromną ilością odpadów plastikowych, szklanych, puszkami itp.

Klub 4H zaproponował uczniom Zespołu Szkół Sportowych warsztaty terenowe kształtujące wśród dzieci i młodzieży postawę odpowiedzialności za stan przyrody i dbania o tereny rekreacyjne.

Uczniowie klas VI SK , III D oraz dwóch uczniów klasy VIII P zebrali spore ilości śmieci. Byli zaopatrzeni w środki ochrony, kolorowe worki do segregacji oraz mieli przypomniane zasady bezpiecznej pracy podczas zbierania odpadów.

Nagrodą dla nich był słodki poczęstunek od dąbrowskich wędkarzy, drobne nagrody w konkursie ekologiczno-przyrodniczym, pokaz wozów policyjnych i strażackich oraz pobyt na strzelnicy sportowej. Spacer w drodze powrotnej wzdłuż wybrzeża Pogorii III i IV były przyjemnością po dobrze wykonanej pracy.

Dziękujemy za udział pani Aleksandrze Jakubowskiej i wszystkim uczniom i uczennicom.

Klub 4H

Kampania Edukacyjna „Weź nie smoguj – weź oddychaj”klub4h

Zapraszamy uczniów i nauczycieli do udziału w trzeciej edycji Wojewódzkiej Kampanii Edukacyjnej „Weź nie smoguj – weź oddychaj”. Tauron Ciepło promuje ciepło sieciowe, jako bardziej ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie naszych domów i osiedli. Przedstawia fakty a obala mity. Podnosi naszą świadomość proekologiczną.

W 3.edycji radzi nam jak najlepiej korzystać z ogrzewania domowego, jak zaoszczędzić energię i zmniejszyć koszty. Wcześniejsze edycje były omawiane w klasach VII, VIII i liceum na lekcjach chemii i biologii. Teraz wszyscy możemy skorzystać z trzech prezentacji, w załączniku mamy krótką informację, adres strony internetowej kampanii wezniesmoguj.tauron.pl oraz kod QR.

kod QR

Zapraszamy wychowawców do przeprowadzenia godziny wychowawczej z wykorzystaniem w/w materiałów.

Zapraszamy też rodziców do obejrzenia prezentacji Tauronu.

Dziękujemy za współpracę Klub 4H.

Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznymklub4h

Emilia Otwinowska z klasy 6 A i Mikołaj  Przybyła z klasy 8A  zostali wyróżnieni w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym "Dziki zakątek”. Gratulujemy uczniom i rodzicom.

Opiekunowie Klubu 4H

Tydzień Recyklingu z Klubem 4H klub4h

Zapraszamy wszystkich do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który zostanie przekazany firmie zajmującej się recyklingiem.

Uzyskane w ten sposób fundusze możemy przekazać na cele charytatywne.

Co zbieramy???

każde urządzanie, które do działania potrzebuje prądu z gniazdka lub z baterii:

lodówki, pralki, zmywarki, TV/monitory, LCD, odkurzacze, tostery, kuchenki elektryczne, mikrofale, wagi, komputery, laptopy, klawiatury, myszki, słuchawki, drukarki, telefony, kamery, odbiorniki radiowe, wiertaki i inne elektronarzędzia, gry video, drony, suszarki, młynki do kawy, ekspresy do kawy, zabawki elektryczne, sprzęt muzyczny i sportowy.

Przypominamy, że jednocześnie zbieramy cały czas różne typy baterii do zielonych pudełek Reby oraz kartridże z drukarek do białych pudełek Eko-Systemu. Zbiórki te trwają cały rok.

Zapraszamy do wspólnego działania dla dobra naszego środowiska!

Ekologiczna gra terenowa z Klubem 4Hklub4h

Uczennice klasy 6 A wraz z opiekunem Klubu 4H uczestniczyły w miejskiej grze terenowej realizując zadania ekologiczne przygotowane przez Stowarzyszenie Ziemia i My. Odwiedziły ogród społeczny przy FPŻ, Park Hallera, Dąb Wolności koło Sztygarki. Mierzyły wysokość i wiek wybranego drzewa, rozpoznawały gatunki drzew liściastych i iglastych, które znajdowały się na trasie, liczebność i gatunki roślin zielnych kwitnących jesienią w pobliżu Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w ogrodzie sensorycznym Stowarzyszenia Ziemi i My. W Sali dydaktycznej Centrum Aktywności Obywatelskiej wraz z innymi uczniami z dąbrowskich szkół podstawowych tworzyły kolaże z zebranych liści. Było to ostatnie zadanie zrealizowane w ramach projektu Dzikość w Dąbrowie Górniczej. Dziękujemy za zaproszenie. Młodzież z naszej szkoły chętnie będzie uczestniczyła w przedsięwzięciach przygotowanych przez Stowarzyszenie Ziemia i My