Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu 


16 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. To idealna okazja, aby zachęcić palących do podjęcia próby wyjścia z nałogu.

Polacy nadal zajmują alarmujące wysokie miejsce w światowych rankingach dotyczących palenia papierosów. Według badań CBOS i raportu WHO regularne palenie tytoniu deklaruje co czwarty dorosły, czyli mamy prawie 8 milionów palaczy w Polsce! Raporty nie uwzględniają młodocianych palaczy.

"A babcia kolegi paliła i żyła 100 lat… to psychologiczny mechanizm obronny palaczy, którzy chcą przekonać siebie lub innych, że palenie nie jest szkodliwe dla zdrowia” - tłumaczy Katarzyna Rutkowska, psycholog i psychoterapeuta.

Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów/e-papierosów.

Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na tzw. „bierne” palenie. Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!